بارگذاری برنامه PLC زیمنس چگونه است؟

این روز ها استفاده از انواع رله و PLC در بیش تر کارخانجات و ساختمان های مسکونی دیده می شود. PLC نوعی کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی محسوب می شود که قابلیت طراحی بسیار آسانی دارد. این قطعه مجموعه ای از سخت افزار و نرم افزار بوده و کنترل فعالیت های مکانیکی یا صنعتی را ممکن می کند. بنابراین در جایی کاربرد دارد که مدارات فرمان و قدرت توانایی مدیریت حجم کار و پیچیدگی آن را ندارند. در این مطلب از برق شهر قصد داریم بارگذاری برنامه PLC زیمنس را مورد بررسی قرار داده و شما را با شیوه های اتصال آن و در نهایت نحوه خرید پی ال سی زیمنس آشنا کنیم.

PLC زیمنس چگونه کار می کند؟

PLC زیمنس چگونه کار می کند؟

PLC، یک قطعه کنترل کننده و برنامه پذیر است که توانایی پیاده سازی برنامه های مختلف و متنوع کنترلی را دارد. برای آشنایی با شیوه بارگذاری برنامه PLC زیمنس و دریافت بیش ترین بازدهی، آشنایی با نحوه عملکرد این قطعه ضروری است. چرخه اسکن نرم افزاری پی ال سی وظایف مختلفی را شامل می شود. این دستگاه باعث شروع چرخه مانیتورینگ زمانی شده و از توانایی خواندن اطلاعات از ماژول ورودی برخوردار است.

پی ال سی، برنامه نوشته شده کاربر را به خوبی اجرا و داده را روی ماژول خروجی پیاده می کند. در ابتدا و پیش از شروع هر کاری، انجام شدن پیکره بندی اولیه PLC بسیار مهم است. نوع و شرکت سازنده PLC باید به نرم افزار معرفی شود و تعیین پورت های ورودی – خروجی اهمیت زیادی دارد. به طور کلی شرح مراحل مختلف چرخه نرم افزاری پی ال سی، شامل موارد زیر است:

  1. در ابتدا سیستم عامل با شروع رصد زمانی به چرخه وارد می شود.
  2. پس از خوانده شدن داده های ماژول ورودی به وسیله CPU، وضعیت تمام ورودی ها بررسی می شود.
  3. مرحله بعد با شروع اجرای برنامه نوشته شده ارتباط دارد. این برنامه در منطق ladder یا هر زبان برنامه نویسی مبتنی بر پی ال سی است.
  4. این مرحله مربوط به انجام ساز و کارهای داخلی و وظایف ارتباطی CPU است.
  5. نتیجه برنامه اجرا شده توسط پردازنده در ماژول خروجی نوشته می شود و وضعیت تمام خروجی ها مورد بررسی قرار می گیرد.
  6. این فرایند تا جایی ادامه پیدا می کند که PLC حالت اجرایی و عملکردی خود را حفظ کند.

همچنین در مقاله ی معرفی انواع پی ال سی و نحوه عملکرد آن ها درباره ی نحوه ی عملکرد انواع پی ال سی های موجود در بازار به صورت تخصصی توضیحاتی ارائه نموده ایم که می توانید مطالعه نمایید.

اتصال به plc چگونه انجام می شود؟

اتصال به plc چگونه انجام می شود؟

اگر می خواهید با نحوه بارگذاری برنامه PLC زیمنس آشنا شوید باید شیوه های اتصال این دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. نرم افزار STEP7 Siemens یکی از بستر های اتصال به PLC یا دانلود برنامه از آن است. برای شروع اتصال به پی ال سی باید SIMATIC Manager زیمنس را باز کنید. برای اتصال به این قطعه از طریق لپ تاپ یا کامپیوتر می توانید یکی از ۳ نوع کابل مناسب را انتخاب کنید. برای مثال می توانید کارت CP-5512 را در اسلات PCMCIA قرار داده و یا کابل USB PC Adapter را انتخاب کنید‌. همچنین می توانید کابل اترنت اتصال به PLC را مورد استفاده قرار دهید.

برقراری ارتباط کارت CP5512 و آداپتور PC از طریق درگاه MPI یا PROFIBUS امکان پذیر است. این کابل توانایی سوار شدن راحت بر روی PLC های زمینس را داشته و امکان دریافت قدرت مورد نیاز را فراهم می کند. در هر صورت لامپ LED روی آداپتور می تواند برای بررسی صحت عملکرد چک شود.

برای بررسی اتصال میان پی ال سی یا CPU با کامپیوتر یا لپ تاپ نیز باید روی آیکن Accessible Nodes کلیک شود. در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات اتصال، یک پنجره باز شده و امکان عبور از این مرحله را فراهم می کند. در صورت عدم برقراری ارتباط، سیستم یک خطا می دهد که نشان دهنده قرار نداشتن کابل پورت در رایانه یا وصل نشدن آن به PLC است.

تنظیم رابط PG / PC و ایجاد اتصال به پی ال سی

در این مرحله باید با تطبیق دادن تنظیمات PG Interface با کابل و پروتکل برنامه نویسی، از شروع اتصال مطمئن شوید. برای انجام این کار مسیر زیر را دنبال کرده و با باز شدن پنجره، رابط های موجود و قابل انتخاب را مشاهده کنید.

Options > Set PG/PC Interface

در این پنجره هر کابل دارای رابط مخصوص به خود است. رابط TCP / IP کارت شبکه لپ تاپ یا کامپیوتر می تواند برای اترنت انتخاب شود. البته تنظیم انتخاب رابط به صورت خودکار در اولویت بوده و باعث افزایش سرعت اتصال می شود.

برای PC Adapter باید با کلیک روی دکمه Properties از منحصر به فرد بودن آدرس شبکه اطمینان حاصل شود. بعد از انتخاب رابط Interface و تنظیم صحیح آدرس ها روی OK کلیک کرده و با استفاده از پنجره Accessible Nodes اتصال بررسی می شود.

بارگذاری برنامه در PLC زیمنس چگونه است؟

برای بارگذاری برنامه PLC زیمنس می توان یکی از سه روش زیر را انتخاب کرد:

  1. آپلود کل برنامه
  2. آپلود از بلاک های برنامه نویسی
  3. آپلود سخت افزار در CPU های قدیمی

آپلود کل برنامه از PLC

در صورت نیاز به بارگذاری برنامه PLC زیمنس به صورت کلی روی نام پروژه کلیک کرده و گزینه Upload Device as new station را انتخاب کنید. سپس در پنجره‌ باز شده شبکه ارتباطی را در بخش PG/PC interface تعیین کرده و آن را انتخاب کنید. پس از کلیک روی گزینه Start Search، برنامه را آپلود کنید.

آپلود از بلاک های برنامه نویسی

برای بارگذاری برنامه PLC زیمنس از بلاک های برنامه نویسی با انتخاب گزینه Go Online از Toolbar نرم افزار را در حالت آنلاین قرار دهید. سپس روی نام پروژه کلیک کرده و گزینه Upload from device را انتخاب کنید. در نهایت گزینه Continue را فعال و روی Upload from device کلیک کنید.

آپلود سخت افزار در CPU های قدیمی

برای جلوگیری از ایجاد مشکل در بارگذاری برنامه PLC زیمنس می توانید از نرم افزار TIA استفاده کنید. ابتدا روی گزینه Add New Device کلیک کرده و پس از ورود به پوشه Unspecified CPU 1200، گزینه ۶es7 2XX-XXX را انتخاب کنید. سپس با قرار گرفتن در محیط Device View، گزینه Detect را انتخاب کرده و در پنجره Hardware Detection تنظیمات ارتباطی را انجام دهید. در نهایت روی گزینه های Start Search و Detect کلیک کنید. برای بررسی صحت مراحل آپلود نیز می توانید از روشن شدن دایره سبز رنگ مطمئن شوید.

دانلود برنامه از plc زیمنس چگونه است؟

دانلود برنامه از plc زیمنس چگونه است؟

اکنون که با نحوه بارگذاری برنامه PLC زیمنس آشنا شدید، شیوه دانلود برنامه از این سیستم را به شما آموزش می دهیم. برای دانلود برنامه از پی ال سی، برنامه نوشته شده و سمبل های تعریف شده را سیو کرده و از بخش منو، گزینه Download را انتخاب کنید.

برای دانلود سه روش وجود دارد. اولین روش دانلود جزئی بلوک های انتخاب شده است و دومین روش، دانلود کامل تمام بلوک ها و داده های سیستم را شامل می شود. سومین روش نیز شامل حذف کامل بلوک های PLC آنلاین از منو و پس از آن، دانلود تمام بلوک ها و داده های سیستم می شود. در صورت وجود PLC برنامه ای روی Flash Rom، در مورد Replace کردن آن سوال شده و در غیر این صورت پروژه شما بر روی نرم افزار PLC sim دانلود می شود.

سخن پایانی

در این مقاله بارگذاری برنامه PLC زیمنس و شیوه های مختلف آن را مورد بررسی قرار دادیم. در پایان پیشنهاد می کنیم برای تهیه انواع رله کنترل کننده قابل برنامه ریزی و اطلاع از قیمت پی ال سی زیمنس به فروشگاه اینترنتی برق شهر مراجعه کرده و متناسب با بودجه و نیازتان، بهترین نوع این قطعه را تهیه کنید. بدون شک با تهیه پی ال سی می توانید بازدهی و حجم کار خود را افزایش داده و فعالیت های مکانیکی و صنعتی را تحت کنترل در آورید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *