اینورتر در کاهش مصرف برق چه نقشی دارد؟

پیشرفت تکنولوژی سبب شده است که اینورتر در کاهش مصرف برق و سیستم برق رسانی نقش بسیار مهمی را ایفا کند. این دستگاه پیچیده و مهم قابلیت های بسیار زیادی را در سیستم انرژی رسانی دارد. شاید برای شما سوال پیش آید که نقش اینورتر در کاهش مصرف برق چیست و استفاده از این دستگاه با چه مزایایی همراه است؟ در این مطلب از برق شهر همراه ما باشید تا به بررسی نقش این دستگاه در کاهش مصرف انرژی بپردازیم. برای اطلاع از قیمت اینورتر روی لینک کلیک کنید.

اینورتر چه نقشی در راندمان موتور ایفا می کند؟

اینورتر چه نقشی در راندمان موتور ایفا می کند؟

قبل از هرچیز باید بدانید اینورتر چیست؟ اینورتر ها قادر هستند ولتاژ DC را به ولتاژ AC به صورتیکه دامنه و فرکانس قابل کنترل باشند، تبدیل کنند. به همین دلیل از این دستگاه ها برای کنترل موتور و راندمان آن استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه میتوان سرعت موتور را افزایش، کاهش و حتی ثابت نگه داشت. در ادامه به بررسی نقش اینورتر در راندمان موتور می پردازیم.

اینورتر و نقش آن در کاهش نوسانات ولتاژ موتور

در صورتیکه موتور به صورت مستقیم به ولتاژ شبکه وصل شود، جریان بسیار زیادی راه اندازی می شود. این جریان سبب می شود که در مدت زمان کوتاهی توان کل شبکه به طرف موتور حرکت کرده و شبکه دچار افت ولتاژ شود. با استفاده از اینورتر برای موتور میتوان به برطرف کردن این مشکل پرداخت.

همچنین به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله ی راهنمای جامع نحوه کارکرد اینورتر را نیز مطالعه نمایید.

اینورتر و ذخیره انرژی در موتور

اینورتر و ذخیره انرژی در موتور

موتور هایی که به وسیله اینورتر کنترل می شوند، نسبت به سایر موتور ها مصرف انرژی کم تری دارند. مصرف انرژی کم موتور های مجهز به اینورتر سبب می شود که این موتور ها برای شما مقرون به صرفه تر بوده و از هزینه های هنگفت جلوگیری شود‌.

شتاب گیری کنترل شده و اینورتر

این دستگاه کاربردی وظیفه دارد که موتور را با شتاب ثابت از سرعت صفر تا سرعت مشخص شده حرکت دهد. اگر موتور به صورت مستقیم به شبکه برق وصل شود، یک شوک مکانیکی بزرگ به موتور وارد می شود. این شوک مکانیکی سبب می شود که موتور با سرعت بسیار بالا بچرخد. همچنین شوک مکانی سبب فرسایش سیستم مکانیکی شده و حتی ممکن است باعث آسیب دیدن بار شود.

کنترل جریان راه اندازی با استفاده از اینورتر

در صورتیکه موتور به صورت مستقیم به وسیله برق راه اندازی شود، 7 تا 8 برابر جریان نامی خود را مصرف می کند. جریان نامی سبب می شود که حرارت اضافی در سیم پیچ ها ایجاد شود. تولید جریان اضافی در سیم پیچ ها از عمر موتور می کاهد.

دلایل اهمیت استفاده از اینورتر در صنایع چیست؟

دلایل اهمیت استفاده از اینورتر در صنایع چیست؟

به دلیل مزایا بسیار زیادی که اینورتر دارد، از آن در صنایع مختلفی استفاده می شود. یکی از مهم ترین دلایل استفاده از این دستگاه این است که می تواند مقدار توانی که وارد موتور می شود را تشخیص دهد. بنابراین متناسب با میزان توان، جریان مورد نیاز موتور را مشخص می کند. درواقع اینورتر سبب می شود که این جریان نسبت به جریان نامی موتور کم تر شود و در نتیجه کاهش مصرف برق صورت گیرد.

استفاده از اینورتر سبب می شود که کاهش انرژی تا 35 درصد اعمال شود. البته از دلایل اهمیت استفاده از اینورتر تنها کاهش مصرف برق نیست. هنگامیکه دستگاه از جریان اصلی جدا شود، اینورتر به وسیله انرژی که ذخیره کرده می تواند به راه اندازی مجدد دستگاه بپردازد.

اگر بخواهیم به دلایل اهمیت استفاده از اینورتر در صنایع مختلف بپردازیم، می توانیم به استفاده گسترده از آن در حوزه های مختلفی نظیر مصارف خانگی، بیمارستان ها، تاسیسات و نیروگاه ها، مراکز نظامی، بوستان ها، وسایل نقلیه، لامپ ها، سیستم های روشنایی جاده و… اشاره کنیم.

نقش اینورتر در کاهش مصرف برق بر هیچ فردی پوشیده نیست. اینورتر سبب می شود که در هر یک از این مکان ها کاهش مصرف برق صورت گیرد. این دستگاه نه تنها در مصارف خانگی بلکه در کارخانه های صنعتی نیز کاربرد بسیاری داشته و سبب کاهش مصرف برق می شود. همچنین اینورتر می تواند بخش بسیار زیادی از انرژی را در کارخانه صنعتی تامین و ذخیره کند.

در این مرحله به شما توصیه می کنیم سری به مقاله ی 5 مورد از مهمترین کاربرد های اینورتر نیز بزنید.

مزایای استفاده از اینورتر ها در صنایع مختلف چیست؟

همانطورکه پیش از این اشاره شد، اینورتر در صنایع مختلفی به عنوان مثال مصارف خانگی، صنعتی، نظامی و… کاربرد های بسیار زیادی دارد. شاید برای شما سوال پیش آید که مزایای استفاده از اینورتر در صنایع مختلف چیست؟ برای مثال از مزایای استفاده از این دستگاه در مصارف خانگی میتوان به لباسشویی اشاره کرد.

همچنین با استفاده از این دستگاه میتوان کارکرد کمپرسور یخچال را با توجه به مواد غذایی که داخل یخچال قرار دارد، تنظیم کرد. از دیگر مزایا استفاده از اینورتر میتوان به نقش آن در کاهش مصرف انرژی اشاره کرد. بسیاری از افرادی که در حوزه های مختلف صنعتی فعالیت می کنند، به دنبال راهی هستند تا با افزایش راندمان دستگاه، مصرف انرژی را به حداقل برسانند. با استفاده از اینورتر میتوان به کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان دستگاه ها پرداخت.

از دیگر مزایای این دستگاه میتوان به استفاده از آن در پمپ های آب اشاره کرد. با استفاده از اینورتر هزینه نگهداری، بهینه سازی و مصرف انرژی کاهش می یابد. این دستگاه می تواند ولتاژ جریان و سرعت اسمی را کنترل کند. اگر به دنبال راهی برای افزایش طول عمر موتور و تجهیزات خود هستید، بهره گیری از اینورتر گزینه بسیار مناسبی برای شما است.

این دستگاه می‌تواند از موتور در برابر آسیب هایی مانند بار اضافه الکتریکی، ولتاژ پایین و بالا و اتصال فاز به فاز محافظت کند. از آنجاییکه سرعت بهینه الکتروموتور ها با این دستگاه تنظیم می شود، میتوان با استفاده از اینورتر اقدام به افزایش طول عمر دستگاه کرد.

از دیگر مزایای استفاده از اینورتر میتوان به افزایش راندمان دستگاه و تجهیزات اشاره کرد. این تجهیزات به دلایل بسیاری نظیر شوک استارت یا وارد شدن به اضافه الکتریکی دچار مشکل می شوند. با استفاده از اینورتر میتوان این آسیب ها را کاهش داد و به افزایش راندمان تجهیزات الکتریکی پرداخت.
اینورتر چگونه در کاهش مصرف برق تاثیر می گذارد؟

‏نقش اینورتر در کاهش مصرف برق بسیار چشمگیر شده است. در سیستم های برق رسانی این دستگاه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. کارکرد اینورتر در کاهش مصرف برق به این صورت است که این دستگاه سبب کاهش الکتریسیته خروجی می شود. کاهش الکتریسیته خروجی از تلف شدن انرژی جلوگیری می کند. بنابراین اینورتر می تواند انرژی را در دستگاه ذخیره کرده و هنگام قطع جریان برق، انرژی الکتریکی مورد نیاز برای دستگاه ها را فراهم کند.

سخن پایانی

هنگام تولید انرژی الکتریکی بسیاری از این انرژی در شبکه تلف می شود. بنابراین اگر به دنبال دستگاهی هستید که جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل کرده و میزان مصرف جریان الکتریکی را تا حد زیادی کاهش دهد، اینورتر گزینه بسیار مناسبی برای شما است. نقش اینورتر در کاهش مصرف برق بسیار پررنگ بوده و علاوه بر کاهش انرژی، این دستگاه می تواند به ذخیره انرژی و راه اندازی دستگاه در هنگام قطع برق نیز بپردازد. انواع اینورتر را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت اینورتر می توانید از فروشگاه برق شهر تهیه نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *