اینورتر و درایو چه تفاوت هایی دارند؟

در دنیای امروز پیشرفت تکنولوژی سبب شده است که موتور ها و تجهیزات الکتریکی به سرعت پیشرفت کنند. بسیاری از تجهیزات الکتریکی که با آن ها سروکار داریم، از موتور های الکتریکی ساخته شده اند. هرچه موتور های الکتریکی عملکرد بهتری داشته باشند، کیفیت زندگی ما نیز افزایش می یابد. اینورتر و درایو دو نمونه از مهم ترین موتور های الکتریکی بوده که کاربرد بسیار زیادی در زندگی ما دارند. این دو موتور الکتریکی با یکدیگر تفاوت های بسیاری داشته که سبب تمایز آن ها از یکدیگر شده است. در ادامه این مطلب از برق شهر به بررسی تفاوت اینورتر و درایو می پردازیم تا شما بتوانید با توجه به نیاز خود هر یک از این موتور های الکتریکی را تهیه کنید. برای اطلاع از قیمت اینورتر میتوانید روی لینک کلیک کنید.

درایو چیست و چه کاربردی دارد؟

درایو چیست و چه کاربردی دارد؟

درایو یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات موتور های الکتریکی شناخته می شود که دارای کاربرد های بسیار زیادی است. به عنوان مثال برای اینکه بتوان دور موتور را تحت کنترل گرفت، از این دستگاه استفاده می شود. با استفاده از درایو می توانید کمک بسیار زیادی به صرفه جویی در انرژی کنید. شاید برای شما سوال باشد که چگونه با استفاده از درایو مصرف انرژی کاهش می یابد؟ هنگامیکه انرژی از یک منبع تغذیه دریافت می شود، می تواند شدت جریان و میدان مغناطیسی داخل موتور را کنترل کند. این کار سبب می شود که سرعت موتور براساس فاکتور های طراحی تنظیم شود.

درایو می‌تواند جهت چرخش و جهت حرکت را تغییر دهد. این ویژگی در بسیاری از صنایع بسیار کمک کننده است. از دیگر ویژگی های درایو ها میتوان به حفظ سلامت موتور اشاره کرد. بسیاری از عوامل سبب کاهش طول عمر موتور ها می شوند که با استفاده از درایو میتوان از این خرابی ها جلوگیری کرد.

اینورتر چیست و چه کاربردی دارد؟

اینورتر چیست و چه کاربردی دارد؟

پیش از آشنایی با تفاوت اینورتر و درایو بهتر است با تعریف اینورتر آشنا شوید. اینورتر که نام دیگر آن مبدل است، وظیفه دارد جریان برق مستقیم را به برق متناوب تبدیل کند. اینورتر در حوزه های برق صنعتی نقش بسیار مهی را ایفا می کند. این دستگاه یک سیستم کامل بوده که دارای بخش های مختلف الکترونیک قدرت است.

این دستگاه پرکاربرد وظیفه دارد برق شهری یا صنعتی را دریافت کرده و پس از تغییر فرکانس و ولتاژ آن را در پورت خروجی تحویل دهد. اینورتر ها در صنایع مختلف و مناطق شهری کاربرد های متفاوتی دارند. البته براساس نوع کاربرد، این وسیله وظایف متفاوتی را برعهده دارد. به عنوان مثال اینورتر هایی که در پنل های خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرند، باید جریان مستقیم را به جریان متناوب با ضریب توان مورد قبول و اعوجاج کم تبدیل کنند. همچنین اینورتر هایی که در آسانسور مورد استفاده قرار می گیرند، باید به کنترل سرعت و گشتاور موتور های الکتریکی بپردازند.

اینورتر نقش بسیار مهمی را در ایجاد ثبات در ولتاژ الکتریکی و از بین بردن تداخل های الکتریکی ایفا می کند. این وسیله باید به تداوم برق رسانی به دستگاه ها پرداخته و کیفیت بسیار خوبی از جریان را ارائه دهد. ازآنجاییکه در بسیاری از وسایل از این دستگاه استفاده می شود، گستردگی استفاده از آن بسیار زیاد بوده و در زندگی امروزی ما بسیار اهمیت دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ی اینورتر چیست؟ +مهمترین کاربردها و خرید را نیز مطالعه نمایید.

اینورتر چه مزایا و ویژگی هایی دارد؟

اینورتر چه مزایا و ویژگی هایی دارد؟

کاربرد های بسیار زیاد اینورتر سبب شده است که استفاده از این دستگاه با مزایای بسیار زیادی همراه باشد. آشنایی با مزایای اینورتر سبب می شود که شما بتوانید از این دستگاه استفاده کنید. در تصویر فوق بعضی از ویژگی های اینورتر را نام بردیم در ادامه به معرفی دیگر ویژگی ها و مزایای استفاده از اینورتر می پردازیم:

  • اینورتر و صرفه جویی در انرژی

یکی از مهم ترین مزایای اینورتر، صرفه جویی در مصرف انرژی است. هنگامی که موتور فعالیت می کند، رفته رفته به سرعت آن افزوده می شود تا هنگامی‌که موتور به سرعت مناسب برسد. اینورتر با کنترل کردن دور چرخش موتور سبب می شود که 20 تا 50 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر سری به مقاله ی اینورتر در کاهش مصرف برق چه نقشی دارد؟ بزنید.

  • کنترل جریان ابتدایی

اینورتر می تواند با کم کردن جریان راه اندازی به کاهش چرخش موتور بسیار کمک کند. کاهش چرخش موتور سبب افزایش عمر موتور می شود که درنهایت موجب سلامت دستگاه خواهد شد.

  • کم کردن اختلالات جریان برق

موتور های القایی کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارند. این موتور ها دارای جریان راه اندازی حدود 7 الی 8 برابر جریان نامی موتور بوده که در صورت عدم کنترل موجب افت شدید ولتاژ خواهند شد. البته درصورتیکه از اینورتر استفاده کنید، افت ولتاژ از بین رفته و موتور می تواند بدون مشکل به کار خود ادامه دهد.

  • جلوگیری از افت بار توسط اینورتر

استفاده از اینورتر با مزایای بسیار زیادی همراه است. با استفاده از این دستگاه شما می توانید به افزایش و کاهش سرعت موتور بپردازید. کنترل افزایش و کاهش سرعت موتور در مواردی مانند پله برقی بسیار ضروری است. کنترل سرعت موتور به جلوگیری از افت بار بسیار کمک می کند.

  • ایجاد آمادگی برای جهت چرخش موتور

استفاده از اینورتر بسیار آسان است. آنچه سبب تمایز اینورتر شده است، استفاده آسان از آن است. اینورتر ها قابل برنامه ریزی بوده و برای استفاده از آن کافی است که آن ها را به برق متصل کرد. در این صورت میتوان به راحتی از این دستگاه استفاده کرد.

  • عدم نیاز به لوازم جانبی

یکی از مهم ترین ویژگی های استفاده از اینورتر این است که این وسیله به لوازم جانبی نیاز ندارد. عدم نیاز به لوازم جانبی سبب شده است که اینورتر در هزینه های شما صرفه جویی کند. بنابراین علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، نگرانی درمورد هزینه های نگهداری نیز از بین خواهد رفت.

درایو چه مزایا و ویژگی هایی دارد؟

درایو چه مزایا و ویژگی هایی دارد؟

درایو به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات الکتریکی شناخته می شود که با استفاده از نوعی منبع انرژی یا محرک فعالیت می کند. استفاده از درایو با مزایا بسیار زیادی همراه است که در ادامه به بررسی این مزایا می پردازیم.

  • کنترل فرایند به روش دقیق

از مهم ترین مزایای استفاده از درایو میتوان به کنترل فرآیند به روش بسیار دقیق اشاره کرد. کنترل فرآیند با استفاده از این دستگاه بسیار دقیق تر از کنترل فرآیند با استفاده از سایر روش های کنترل موتور است. سرعت درایو ها را میتوان به گونه ای تنظیم کرد تا موتور با سرعت دقیق کار کرده و در محل دقیق متوقف شود.

  • افزایش طول عمر موتور

درصورتیکه از روش های شروع به کار تک سرعته برای موتور استفاده شود، موتور به طور ناگهانی روشن خواهد شد. همچنین موتور دستگاه در اثر گشتاور زیاد و افزایش ناگهانی جریان در معرض خرابی قرار می گیرد. استفاده از درایو ها کمک می کند تا سرعت موتور به تدریج به سرعت عملیاتی نزدیک شود. بنابراین فشار مکانیکی و الکتریکی کم تری به موتور وارد می شود. این موضوع سبب افزایش طول عمر موتور خواهد شد.

  • صرفه‌جویی در مصرف انرژی

اگر در ماشین هایی که با موتور جریان متناوب فعالیت می کنند، از درایو موتور استفاده شود، هزینه مصرف انرژی در دستگاه ها تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد. این دستگاه سبب می شود تا بتوان سرعت تجهیزات موتوری را براساس نیاز فرایند تنظیم کرد. این کار به کاهش مصرف انرژی کمک بسیار زیادی می کند.

این دستگاه علاوه بر صرفه جویی در انرژی دارای مزایا دیگری نیز است. به عنوان مثال مثال عدم آلوده کردن محیط و عدم نیاز به سوخت گیری از دیگر مزایای استفاده از درایو است. امکان راه اندازی درایو بسیار سریع و آسان بوده و در کم ترین زمان انجام می شود. همچنین امکان کنترل درایو نیز بسیار ساده است.

اگر قصد دارید در هزینه های خود صرفه جویی کنید، می توانید از درایو استفاده نمایید. از دیگر ویژگی های این دستگاه میتوان به سازگاری آن با شرایط کاری متنوع اشاره کرد. بنابراین اگر به دنبال دستگاهی هستید که راه اندازی بسیار آسانی داشته باشد و در هزینه های شما صرفه جویی کند، درایو گزینه بسیار مناسبی برای شما است.

اینورتر و درایو چه تفاوت هایی دارند؟

پس از آشنایی با اینورتر و درایو و بررسی مزایای هر یک آن ها توجه به تفاوت اینورتر و درایو بسیار اهمیت دارد تا بتوانید دستگاهی متناسب با نیاز خود خریداری کنید. یکی از مهم ترین تفاوت های اینورتر و درایو این است که اینورتر نقش بسیار مهمی در تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب دارد. از دیگر تفاوت های اینورتر و درایو میتوان به شکل و نوع عملکرد آن ها اشاره کرد. به عنوان مثال درایو دارای اجزا متحرک بوده، درصورتیکه اینورتر دارای این اجزا نیست.

از دیگر تفاوت اینورتر و درایو میتوان به تفاوت کارکرد های آن ها در بخش صنعت اشاره کرد. در اینورتر ها امکان تنظیم ولتاژ و توان خروجی وجود دارد. درصورتیکه در درایو با تنظیم فرکانس، توان ورودی و ولتاژ میتوان به تنظیم مشخصات خروجی دستگاه پرداخت.

سخن پایانی

اینورتر و درایو یکی از مهم ترین تجهیزات در بخش صنعتی شناخته می شوند. هر یک از این دستگاه ها کاربرد ها و مزایای ویژه خود را دارند که سبب محبوبیت بسیار زیاد آن ها شده است آشنایی با تفاوت اینورتر و درایو پیش از خرید امری بسیار مهم است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره هر یک از این محصولات و ویژگی‌های اینورتر کافی است مقاله های تخصصی ما از جمله بهترین مارک اینورتر موجود در بازار کدام است؟ را مطالعه نموده و یا با کارشناسان ما در برق شهر در ارتباط باشید. شناخت تفاوت این دو دستگاه به شما کمک می کند تا بتوانید دستگاهی متناسب با نیاز خود خریداری کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *