اینورتر چیست؟ +مهمترین کاربردها و خرید

در این مقاله قصد داریم پس از پاسخ دادن به سوال اینورتر چیست، مزایای استفاده از این دستگاه را بررسی کرده و اطلاعات شما را در زمینه خرید آن افزایش دهیم. پیشنهاد می‌ کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کرده و پس از آشنایی با عوامل موثر بر قیمت اینورتر، انتخاب بهتری داشته باشید.

اینورتر (inverter) چیست و چه کاربردی دارد؟

اینورتر چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر می خواهید بدانید که اینورتر چیست و چه کاربردی دارد، در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به نوسان ساز الکترونیکی قدرت بالا، اینورتر یا درایو AC گفته می شود. این دستگاه بدون کاهش قدرت و گشتاور موتور، نقش مهمی در کنترل کردن سرعت موتور AC سه فاز دارد. همچنین جریان مستقیم برق DC را به جریان متناوب AC تبدیل کرده و می‌ تواند مجدد به تبدیل این برق به برق متناوب AC کمک کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ی تاریخچه کامل پیدایش اینورتر در صنعت را نیز مطالعه کنید.

کاربردهای اینورتر

کاربردهای اینورتر

اکنون که می‌ دانید اینورتر چیست، شما را با کاربردهای این دستگاه آشنا می‌ کنیم. در واقع اینورتر به صورت هوشمند میزان بار وارد شده به موتور را تشخیص داده و متناسب با همان بار به موتور جریان می‌ دهد. همچنین از کاربردهای گوناگونی برخوردار بوده و به عنوان مثال می‌ تواند در تنظیم سرعت گردش پمپ بر اساس میزان مصرف آب و تعداد شیرهای باز موثر باشد.

در واقع اینورتر موتور تمام حرکات صورت گرفته با الکتروموتور را کنترل کرده و آن ها را تبدیل به حرکات هوشمندانه تری می‌ کند. همچنین در لوازم خانگی کاربرد وسیعی داشته و برای مثال برای کارکرد بهتر ماشین لباسشویی، کمپرسور یخچال، سانتریفیوژ و.‌.. مورد استفاده قرار می‌ گیرد. اکنون که می‌ دانید کاربردهای اینورتر چیست، مهمترین موارد کارایی این دستگاه در حوزه های مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم.

۱. کاهش مصرف انرژی

اینورتر با افزایش دادن راندمان یا بازدهی دستگاه، نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی دارد. در واقع این وسیله کاربرد وسیعی در پمپ ها و فن ها داشته و توان مورد نیاز موتور را محاسبه و کنترل می‌ کند. بنابراین در کاهش برق مصرفی دستگاه موثر بوده و بازدهی آن را افزایش می‌ دهد. به طور کلی اینورتر در کیفیت روند کار و تولید نقش داشته و در افزایش راندمان کاری نیز موثر است.

۲. کاربرد اینورتر در پمپ های صنعتی و ساختمانی

اینورتر در پمپ آب کاربرد داشته و نقش مهمی در بهینه سازی مصرف، کاهش هزینه انرژی، صرفه جویی در مصرف انرژی و… دارد. موتورهای الکتریکی در کنترل پمپ ها نقش داشته و اینورتر در کاهش مصرف انرژی موثر است. با توجه به این موارد کنترل مواردی همچون ولتاژ، جریان و سرعت اسمی امکان پذیر می شود.

۳. افزایش طول عمر موتور و تجهیزات

اینورتر یا درایو AC در کنترل بهینه فرکانس و ولتاژ کاری موتور نقش دارد. همچنین محافظت بالایی در برابر آسیب های ناشی از بار اضافه الکتریکی، ولتاژ بالا یا پایین، اتصال فاز به فاز و… ایجاد می‌ کند. بنابراین با تنظیم سرعت بهینه الکتروموتورها، نقش مهمی در افزایش طول عمر دستگاه ها دارد. همچنین در نوار نقاله مورد استفاده قرار گرفته و سرعت موتور و گشتاور AC را مطابق با تغییرات فرکانس و ولتاژ ورودی آن کنترل می کند.

۴. هوشمند سازی و برنامه ریزی حرکت موتور

اگر می خواهید بدانید که یکی از مهمترین کاربردهای اینورتر چیست می توانیم بگوییم که هوشمند سازی و برنامه ریزی حرکت موتور از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا در برابر ورود بار اضافه و آسیب های مشابه نقش داشته و از قطع منبع اصلی برق دستگاه جلوگیری می کند‌. به همین دلیل کاربرد گسترده ای در آسانسور داشته و در کنترل سرعت چرخش موتور و بهبود حرکات آن نقش مهمی دارد.

لازم است بگوییم که ما در مقاله ای جداگانه به صورت تخصصی به 5 مورد از مهمترین کاربرد های اینورتر پرداخته ایم که می توانید روی لینک کلیک کرده و مطالعه نمایید.

قیمت اینورتر

قیمت اینورتر

قیمت اینورتر به عوامل مختلفی بستگی داشته و در محدوده ثابت و مشخصی قرار ندارد. برای مثال می‌ تواند از نوع برند یا قابلیت های ارائه شده تاثیر بپذیرد. به طور کلی این دستگاه انواع مختلفی داشته و از ویژگی های متعددی برخوردار است. بنابراین قیمت آن با قابلیت هایی که ارائه می دهد تناسب دارد. با این حال محبوب ترین اینورترهای بازار در محدوده قیمتی ۲۲ تا ۲۷ میلیون قرار گرفته و می توانند کاربردهای گسترده و وسیعی داشته باشند.

خرید اینورتر

اکنون که با قیمت این دستگاه آشنا شدید، ممکن است بخواهید بدانید که عوامل موثر بر قیمت اینورتر چیست و در خرید اینورتر LS توجه به چه نکاتی لازم و ضروری است. به طور کلی اینورتر انواع مختلفی داشته و ممکن است سبک کار، سنگین کار، نیمه سنگین و… باشد. در این میان اینورتر ۳۸۰ ولت سه فاز بوده و نوع ۲۲۰ ولت می‌ تواند به صورت تک فاز یا سه فاز طراحی شود. هر کدام از این دستگاه ها متناسب با موقعیت های خاصی بوده و می توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند.

عوامل موثر بر قیمت اینورتر

عوامل موثر بر قیمت اینورتر

اکنون می‌ خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که عوامل موثر بر قیمت اینورتر چیست و هزینه این دستگاه بر اساس چه معیارهایی مشخص می شود.

۱. توان اینورتر

توان یا رنج اینورتر اصلی ترین عاملی است که بر تعیین قیمت این دستگاه نقش دارد. به طور کلی هر چه اینورتر در فضای محدودتری مورد استفاده قرار گرفته و توان پایین تری داشته باشد، قیمت آن کمتر است. با خرید سایز یا کیلووات کوچکتر اینورتر می‌ توانید این دستگاه را با قیمتی مناسب در اختیار داشته باشید. البته توصیه ما این است که توان اینورتر صنعتی را به اندازه یک پله بالاتر از موتور انتخاب کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

۲. سبک کار یا سنگین کار بودن اینورتر

اینورتر با توجه به سبک کار یا سنگین کار بودن خود، قیمت متفاوتی پیدا می کند. برای پمپاژ مایعات رقیقی همچون آب از اینورتر سبک کار استفاده کرده و برای ایجاد جریان اضافه بار قابل توجه بر روی موتور سه فاز، اینورتر سنگین کار را مورد استفاده قرار دهید.

۳. ولتاژ تغذیه اینورتر

اینورتر به لحاظ ولتاژ تغذیه دارای سه مدل بوده و ممکن است یکی از انواع اینورتر ورودی سه فاز، اینورتر تک فاز به سه فاز یا اینورتر تک فاز به تک فاز باشد. در این میان اینورتر تک فاز به سه فاز نسبت به اینورتر سه فاز ارزان تر بوده و قیمت مناسبی دارد.

۴. مشخصات سخت افزاری

وجود مشخصات سخت افزاری باعث تغییر قیمت اینورتر می شود‌. برای مثال تعداد ورودی یا خروجی کنترلی، سیستم ترمز و.‌‌.. نقش مهمی در افزایش قابل توجه این دستگاه دارند.

۵. قابلیت های کنترلی و برند اینورتر

امکانات کنترلی نقش مهمی در افزایش قیمت اینورتر دارند. از جمله این امکانات می توان به مد کنترل برداری، مد کنترل حلقه بسته و مد کنترل موقعیت اشاره کرد. در این میان توجه به برند دستگاه نیز بسیار مهم و تاثیر گذار است.

مزایای استفاده از اینورتر

اکنون که می دانید اینورتر چیست، با بررسی مزایای استفاده از این وسیله شما را برای داشتن خریدی بهتر راهنمایی می‌ کنیم.

  1. اینورتر با کاهش جریان راه اندازی، در افزایش طول عمر موتور AC نسبت به راه اندازی در طول خط موثر است.
  2. استفاده از اینورتر با حذف خرابی ولتاژ، به کاهش اختلالات خط کمک زیادی می کند.
  3. اینورتر توان مورد نیاز برای راه اندازی دستگاه را کاهش داده و در کنترل شتاب نیز موثر است.
  4. اینورتر با بهینه کردن سرعت فرایند، نقش مهمی در فراهم کردن قابلیت تنظیم از راه دور دارد.
  5. اینورتر محافظت بالایی در برابر آسیب داشته و از بروز مشکل در دستگاه و فرایند تولید جلوگیری می کند.
  6. فراهم کردن قابلیت توقف کنترل شده، در کاهش استهلاک مکانیکی نقش دارد.
  7. اینورتر با کاهش مصرف انرژی، نقص مهمی در افزایش راندمان یا بازدهی دستگاه دارد.
  8. این دستگاه با حذف نیاز به راه انداز معکوس، امکان تغییر فازهای خروجی به موتور را فراهم می کند.
  9. اینوتور هزینه های مربوط به خرید اجزای مکانیکی را کاهش می دهد.

از کجا اینورتر بخریم؟

inverter ls

اکنون که می دانید اینورتر چیست و چه کاربردی دارد، شما را برای خرید این دستگاه راهنمایی می کنیم. ابتدا به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ی مهم ترین نکات در انتخاب و خرید اینورتر را مطالعه نمایید؛ در ادامه باید بگوییم که به طور کلی برای خرید اینورتر، انتخاب یک مرکز خرید معتبر از اهمیت بالایی برخوردار است. خوشبختانه فروشگاه اینترنتی برق شهر ۱۱۰ انواع مختلفی از این محصول را موجود کرده و برند های مشهور را پوشش داده است‌.همچنین علاوه بر تضمین بهترین کیفیت، محصولات خود را با قیمتی مناسب در اختیار مشتریان قرار می دهد. این فروشگاه از پشتیبانی گسترده ای برخوردار بوده و شما را برای خرید بهترین مارک اینورتر راهنمایی می کند. همچنین خدمات پس از فروش مناسبی داشته و در تلاش برای جلب رضایت حداکثری مشتریان است.

سخن پایانی

در این مقاله به سوال اینورتر چیست پاسخ داده و اطلاعات شما را در زمینه کاربرد این دستگاه افزایش دادیم. همچنین با بررسی عوامل موثر بر قیمت اینورتر، شما را برای خرید این محصول راهنمایی کردیم. در پایان پیشنهاد می کنیم با مراجعه به فروشگاه اینترنتی برق شهر ، دستگاه های مختلف را مورد بررسی قرار داده و متناسب با بودجه و نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *