عیب یابی اینورتر چگونه صورت می گیرد؟

اینورتر ها از پرکاربرد ترین تجهیزات الکتریکی بوده که از آن ها برای کنترل دور موتور های الکتریکی در کارخانه های صنعتی استفاده می شود. اهمیت استفاده از این تجهیزات در کارگاه ها و کارخانه های صنعتی به اندازه ای است که بروز هر گونه عیب در این دستگاه مشکلات بسیاری را ایجاد می کند. آشنایی با روش های عیب یابی اینورتر امری بسیار مهم است که با به کارگیری این روش ها می توانید به تعمیر این دستگاه کاربردی بپردازید. در این مطلب از برق شهر110 توضیح می دهیم که عیب یابی اینورتر چگونه صورت می گیرد. در نهایت اگر همچنان به کمک احتیاج داشتید به شما پیشنهاد می کنیم که سری به صفحه ی تعمیر اینورتر در تهران بزنید و با مهندسین خبره در مجموعه برق شهر در ارتباط باشید.

مشکلات رایج در اینورتر ها کدامند؟

بسیاری از تجهیزات الکتریکی ممکن است به دلایل متعددی خراب شوند. اینورتر نیز از این قاعده مستثنی نیست. از آنجایی که  قیمت اینورتر نسبتا بالا می باشد نمی توان از عیب یابی آن چشم پوشی کرد. آشنایی با مشکلات رایج در اینورتر ها سبب می شود که شما بتوانید به راحتی به عیب یابی این دستگاه پرداخته و سپس مشکل مربوطه را برطرف کنید. از مهم ترین مشکلات رایج در این دستگاه الکتریکی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سایش خازن اینورتر
 • ولتاژ کم و زیاد در اینورتر
 • فرسودگی حاصل از اضافه بار وارد به اینورتر
 • آلودگی هوا
 • فرسودگی سیم برق
 • سوختگی فیوز
 • خاموش شدن صفحه نمایش
 • خراب شدن پل دیود

در ادامه به بررسی مشکلات رایج در اینورتر ها و عیب یابی اینورتر می پردازیم تا بتوانید براساس نوع مشکل اقدام به تعمیر این دستگاه کنید.‌ البته توجه داشته باشید در برخی مواقع برای عیب یابی و تعمیر دستگاه باید از یک متخصص کمک بگیرید.

خراب شدن پل دیودی در اینورتر چگونه حل می شود؟

از دیگر دلایل رایج خرابی اینورتر میتوان به خراب شدن پل دیودی این دستگاه اشاره کرد. این مشکل زمانی رخ می دهد که به برچسب این دستگاه و تک فاز یا سه فاز بودن آن توجه نشود. در برخی مواقع نیز اگر برق اشتباهی به دستگاه داده شود، اینورتر دچار چنین مشکلی می شود. بنابراین برای حل این مشکل باید به تک فاز یا سه فاز بودن دستگاه توجه کرد و برق صحیحی را به دستگاه داد.

خاموش شدن صفحه نمایش اینورتر چگونه برطرف می شود؟

عیب یابی اینورتر

اگر با خاموش شدن صفحه نمایش اینورتر مواجه شدید، ابتدا برق ورودی به این دستگاه را بررسی کرده که ولتاژ آن در مقدار نامی ولتاژ اینورتر برق باشد. درصورتیکه توان ورودی دستگاه سه فاز است، هر سه فاز را بررسی کنید. پس از جدا کردن و قطع برق اینورتر تمامی سیم ها را جدا کرده و سپس اینورتر را راه اندازی کنید. در این صورت با انجام این کار مشخص می شود که روشن نشدن صفحه نمایش از سیم های متصل به دستگاه بوده یا مشکل دیگری وجود دارد.

برای انجام این کار باید همه سیم ها را برچسب شناسایی زده و از اتصال آن ها اطمینان لازم را کسب کنید. توجه داشته باشید که پس از جدا کردن اتصالات باید آن ها را به اینورتر متصل کنید. درصورتیکه با انجام تمامی این کار ها صفحه نمایش روشن نشد، باید درایو مشکوک را بررسی نمایید.

سوختگی فیوز در اینورتر چگونه تعمیر می شود؟

یکی از رایج ترین مشکلات اینورتر، سوختگی فیوز این دستگاه است. این مشکل به دلایلی نظیر عدم سیم کشی درست درایو و بی توجهی به ورودی ها و خروجی ها ایجاد می شود. عدم سیم کشی صحیح و بی توجهی به ورودی و خروجی ها موجب ایجاد اتصال کوتاه در دستگاه شده و سوختگی فیوز رخ می دهد. هنگامیکه فیوز ها بسوزند، باید آن ها را تعویض کنید. بنابراین برای تعمیر سوختگی فیوز باید سیم کشی به صورت صحیح انجام شود. هنگامیکه فیوز ها بسوزند، باید آن ها را تعویض کنید.

در بسیاری از مواقع حرارت بالا نیز منجر به ذوب شدن فیوز و وارد شدن آسیب جدی به آن می شود. برای اینکه از آسیب دیدن فیوز های اینورتر جلوگیری کنید، باید پیش از روشن شدن اینورتر توان ورودی را بررسی نمایید. ازآنجاییکه سوختن فیوز های این دستگاه اتفاقی ناخوشایند است، بهتر است آن ها را هرچند وقت یک بار بررسی کنید.

مشکل راه اندازی نشدن اینورتر چگونه برطرف خواهد شد؟

در برخی مواقع ممکن است با این مشکل مواجه شوید که صفحه نمایش روشن می شود ولی نمیتوان اینورتر را راه اندازی کرد. راه اندازی نشدن اینورتر می تواند دلایل متعددی داشته باشد. برای عیب یابی اینورتر و برطرف کردن راه اندازی نشدن این دستگاه به موارد زیر توجه کنید:

 • توجه داشته باشید که اینورتر در وضعیت خطا قرار نداشته باشد. درصورتیکه اینورتر در وضعیت خطا قرار داشته باشد، باید به برطرف کردن شرایط خطا اقدام کنید.
 • وجود سیم های شل و اتصالات نامناسب از دیگر دلایل راه اندازی نشدن اینورتر است. بنابراین باید سیم ها و اتصالات اینورتر را بررسی کنید.
 • بررسی کنید که ورودی مناسب به درایو اعمال شود.

خطا های بسیار پر تکرار در هر سری از اینورتر ها کدامند؟

عیب یابی اینورتر

برای اطلاع از خطا درایو شما باید به مدل دستگاه و راهنمایی استفاده کننده توجه داشته باشید. دارا بودن یک راهنما استفاده هنگام رخ دادن مشکلات امری بسیار مهم است. درصورتیکه راهنما استفاده مناسب از دستگاه را ندارید، می توانید بر اساس سری اینورتر آن را از اینترنت دانلود کنید. در ادامه به خطا پرتکرار این دستگاه می پردازیم تا با آن ها آشنا شوید.

 • حرارت اضافی درایو

این خطا هنگامی رخ می دهد که دما هیت سینک درایو بسیار افزایش یابد. برای برطرف کردن این خطا باید هیت سینک و فن های درایو را بررسی کنید. در برخی مواقع هیت سینک و فن های درایو را پرز اشغال می کند و موجب بالا رفتن حرارت درایو می شود.

بیشتر بخوانید: برای اطلاع از قیمت اینورتر LS می توانید از طریق از طریق راه های ارتباطی که در سایت قرار داده ایم اقدام کنید و یا روی لینک کلیک کنید تا محصولات را مشاهده کنید.

 • کم بودن ولتاژ

کم بودن ولتاژ از دیگر مشکلات این دستگاه بوده که برای رفع آن باید عیب یابی اینورتر انجام گیرد. در چنین مواقعی ولتاژ خط یا ولتاژ برق تغذیه بسیار کم است. برای برطرف کردن این خطا باید ولتاژ خط ورودی را بررسی کرده تا در محدوده تعریف شده برای ولتاژ قرار گرفته باشد. درصورتیکه برق ورودی سه فاز است، باید تمام ولتاژ ها را بررسی کنید. همچنین ممکن است برق تغذیه درایو به وسیله چیزی که به ورودی و خروجی درایو وصل شده است، سبب کم شدن ولتاژ شود. با قطع کردن برق تمامی اتصال ها را حذف کرده و سپس برق را متصل کنید.

 • اضافه بار موتور

در اثر خطا اضافه بار ممکن است موتور پیش از نمایان شدن این خطا در مدت کوتاهی فعالیت کند. خطا اضافه بار به وسیله جریان بیش از اندازه در یک بازه زمانی ایجاد می شود. برای عیب یابی اینورتر و برطرف کردن این خطا شما باید موتور و بار متصل به آن را از لحاظ وجود چنین مشکلی بررسی کنید. سپس اطمینان لازم را کسب کنید که درایو برای موتور های در حال کار به درستی سایز بندی شده است.

در انتها باید بگوییم که ما در مقاله ای جداگانه، دلایل دو فاز شدن اینورتر و راه حل آن را نیز برای شما شرح داده ایم که می توانید با کلیک روی لینک مربوطه، مطالعه نمایید.

سخن پایانی

از آنجایی که اینورتر به عنوان یکی از مهم ترین دستگاه های الکتریکی شناخته می شود، وجود مشکل در این دستگاه بسیاری از امور را مختل می کند. همچنین ممکن است مشکلات زیادی در این دستگاه به وجود بیاید که تمام اشکالات احتمالی را در این مطلب بررسی کردیم. اما لازم است بگوییم عیب یابی اینورتر و برطرف کردن مشکلات آن امری بسیار مهم بوده و بهتر است رفع مشکلات اینورتر توسط فردی متخصص انجام شود بنابراین اگر با راهکارهایی که ارائه دادیم نتوانستید مشکل اینورتر خود را حل نمایید، بهتر است که تعمیر اینورتر را به فردی متخصص مانند مهندسین برق شهر بسپارید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۷ از ۵
از مجموع ۳ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *