مشکلات و اختلالات رایج در پی ال سی +دلایل و راه حل

پی ال سی ها دستگاه های الکترونیکی دیجیتالی بوده که شامل حافظه قابل برنامه ریزی هستند. این دستگاه ها مانند هر دستگاه دیگری علی الخصوص دستگاه هایی که برای عملکرد در محیط های خشن ساخته شده اند، با یک سری مشکلات مواجه اند. مشکلات رایج پی ال سی(plc) موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم، چرا که عیب یابی هنگام کار با آن ها ضروری است. برای اطلاع از قیمت پی ال سی زیمنس میتوانید روی لینک کلیک کنید.( البته با وجود نوسانات ارز ممکن است قیمت ها را در سایت قرار ندهیم) در ای صورت می توانید با کارشناسان ما در برق شهر تماس بگیرید.

تداخل سیگنال ها و نویزهای الکتریکی PLC در چه موقعی اتفاق می افتد؟

تداخل سیگنال ها و نویزهای الکتریکی PLC در چه موقعی اتفاق می افتد؟

قبل از هرچیز اگر می خواهید بدانید تعمیر و نگهداری PLC چه اهمیتی دارد؟ حتما سری به مقاله ی ما در این زمینه بزنید تا از اهمیت تعمیر به موقع PLC خود آگاه شوید .حال باید بگوییم که تداخل نویز الکتریکی و سیگنال ها می تواند روی سیستم کنترل plc تاثیر زیادی داشته باشد و یکی از مشکلات رایج پی ال سی(plc) محسوب می شود. این موضوع اغلب زمانی رخ می دهد که تداخل سیگنال خارجی ناشی از تداخل فرکانس رادیویی یا تداخل الکترومغناطیسی وجود داشته باشد.

جهت جلوگیری از تداخل نویز الکتریکی و سیگنال ها باید در ابتدا مطمئن شوید که در نزدیکی سیستم پی ال سی، موتور های بزرگ یا ماشین های مشابه وجود نداشته باشد. در طوفان های رعد و برق، خطر وقوع این اتفاق افزایش پیدا می کند. همچنین استفاده از آنتن ها و فرستنده های دستی در نزدیکی plc از دیگر دلایل این سری از مشکلات رایج پی ال سی(plc) است.

هر یک از این موارد می تواند آسیب ها و صدمات شدیدی را به وجود آورد و در پی آن هزینه های زیادی را نیز به دلیل تعمیر در پی داشته باشد. حالت ایده آل این است که از تداخل نویز الکتریکی به صورت کلی جلوگیری کنید و تلاش هایی برای بهبود محافظ، تهویه برق و زمین انجام شود که همه این موارد می تواند با اغلب مشکلات RFI و EMI جلوگیری کند.

خرابی ماژول های ورودی و خروجی PLC چگونه پدید می آید و چگونه حل می شود؟

خرابی ماژول های ورودی و خروجی PLC چگونه پدید می آید و چگونه حل می شود؟

شاید بتوان گفت خرابی ماژول های سیستم ورودی و خروجی شایع ترین مشکلات رایج پی ال سی(plc) بوده که توقف ناگهانی فرآیند یا عملکرد نامنظم یک نشانه واضح از این مشکل است. این موضوع بدین دلیل رخ می دهد که سیستم کنترل پی ال سی منتظر سیگنالی بوده تا بتواند آن را به وسیله یک دنباله برنامه ریزی شده هدایت کند، اما سیگنال به درستی نمی تواند به آن برسد.

زمانی که این اتفاق رخ می دهد، مهندس ناظر باید در ابتدا چک کند که توالی در کجا متوقف شده که این کار معمولا با کاوش در نرم افزار صورت می گیرد تا ماژول ورودی/خروجی را در یک نقطه خاص ردیابی کند. هنگامی که این نقطه ورودی/خروجی شناسایی شد، مشکل را می توان تا علت اصلی دنبال کرد.
این موضوع اغلب شامل خرابی منابع VDC، خطاهای پیکر بندی plc، مشکلات سیم کشی، قطع کننده های مدار سه گانه است که برای رفع آن باید قطعات جایگزین در دسترس باشند. هدف اصلی این فرآیند پیدا کردن گسست میان وضعیت داخلی، چیزی است که پی ال سی در حال تفسیر آن است و موقعیت خارجی یا آن چه رخ می دهد.

مشکلات برق منجر به چه اختلالاتی در پی ال سی می شود؟

مشکلات برق منجر به چه اختلالاتی در پی ال سی می شود؟

مشکلات برق از سری اختلالات و مشکلات رایج پی ال سی(plc) بوده که این موضوع می تواند مانند هر ماشین دیگری بر عملکرد صحیح و موثر آن تاثیر بگذارد. اگر به هر دلیلی همچون خرابی شبکه، خاموشی های منطقه ای و خراب یا شل شدن کابل ها، برق قطع شود به سیستم پی ال سی ضربه بسیار زیادی وارد می شود و حتی ممکن است منجر به از بین رفتن اطلاعات شود.

نصب منابع برق پشتیبان موثر ترین و بهترین راه جهت جلوگیری از این سری از مشکلات رایج پی ال سی(plc) بوده که با در معرض خطر قرار گرفتن منبع برق اولیه فعال می شوند. بسیاری از تاسیسات نیز در پی ال سی های خود از باتری استفاده می کنند که برق را تا زمانی که به درستی خاموش شوند طولانی می کند. البته PLC را می توان با خیال راحت پس از وصل شدن برق مجددا راه اندازی کرد.

چه دلایلی منجر به خرابی حافظه پی ال سی می شود؟

چه دلایلی منجر به خرابی حافظه پی ال سی می شود؟

یکی دیگر از مشکلات رایج پی ال سی(plc) حافظه خراب آن است که عوامل خارجی همچون قطع برق و تداخل فرکانسی می تواند منجر به وقوع این مشکل شود. هنگامی که این اتفاق رخ دهد ممکن است کد داخل پی ال سی قابل خواندن نباشد و یا زمانی که پی ال سی ناخواسته به دلیل خاموش شدن راه اندازی شود، به درستی نتواند کد را بخواند. کارآمد ترین و ایمن ترین راه جهت مقابله با این سری از مشکلات رایج پی ال سی(plc) این است که از کپی شدن تمامی داده ها در یک دستگاه ذخیره سازی اضافی اطمینان حاصل شود. این دستگاه ذخیره ساز اضافی باید به دور از هر گونه تداخل، رطوبت و دماهای بالا نگهداری شود.

اگر دچار هرکدام از مشکلاتی که ذکر کرده ایم شدید، حتما مقاله ی 5 روش آسان و موثر در عیب یابی PLC را مطالعه کرده و یا با کارشناسان برق شهر در ارتباط باشید تا مشکل PLC شما هرچه زودتر برطرف شود.

سخن پایانی

پی ال سی مخفف کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی است که به وسیله آن انسان ها اقدامات مورد نیاز خود را برای ماشین ها قابل درک می کنند. این دستگاه ها دلیلی برای انجام وظایف خاصی توسط ماشین ها هستند اما یک سری مشکلات رایج پی ال سی(plc) وجود دارد که هنوز باقی مانده اند.

زمانی که در یک ماشین پی ال سی خراب شود، دستگاه دیگر قادر به تفسیر وظایفی که می خواهد انجام دهد نبوده و به صورت روال عادی خود نمی تواند کار کند. این موضوع در کاربرد های صنعتی می تواند برای یک عملیات مضر باشد چرا که می تواند باعث خرابی های برنامه ریزی نشده زیادی شود. از این رو برای محافظت بهتر از تجهیزات و امکانات خود باید با رایج ترین مشکلات پی ال سی آشنا باشید. اگر با راهنمایی های گفته شده در مقالات برق شهر نتوانستید مشکل PLC خود را برطرف کنید، با کارشناسان برق شهر در ارتباط باشید تا در راستای حل مشکل به شما کمک رسانی کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *