5 مورد از مهمترین کاربرد های اینورتر +خرید

یکی از دستگاه های الکتریکی مهم در صنعت که وظیفه آن تبدیل جریان DC به AC است، اینورتر می باشد که در انواع مختلف و با قیمت اینورتر متنوع در بازار عرضه شده است. معمولا DC همان جریان برق مستقیم و AC همان جریان متناوب می باشد. این دستگاه در صنایع مختلفی همچون کنترل قدرت کشش برای وسایل مهم همانند جرثقیل و قطار، تغییر سرعت پمپ و موتورهای مختلف دستگاه و فعالیت های گشتاور متغیر کاربرد دارد. کاربرد وسیع این دستگاه در همین چند خط نمی گنجد و به همین دلیل در ادامه مقاله در خصوص کاربرد اینورتر در صنایع مختلف بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با اینورتر

اینورتر چیست

در واقع اینورتر نوعی دستگاه الکترونیک قدرت بوده که وظیفه اصلی آن تبدیل جریان مستقیم یا DC به جریان متناوب یا AC است. ولتاژ و توان ورودی در دستگاه اینورتر کاملا قابل تغییر می باشد. اینورترها به صورت گسترده در مراحل مختلفی از معکوس سازی منابع تغذیه سوئیچینگ مورد استفاده قرار می گیرند و نقش بسیار مهمی دارند.

به طور کلی اینورتر نوعی کنترل کننده سرعت و نوعی راه انداز برای موتور بوده که می تواند به طور همزمان ولتاژ و فرکانس وارد شده به موتور را کنترل کند. این دستگاه کاربردی و مهم هم در صنعت و هم در منازل مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از اینورتر در صنایعی که مصرف برق بسیار بالایی دارند، توصیه شده و مصرف برق را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

اینورترها در انواع تک فاز و سه فاز وجود دارند. به طور کلی هر دستگاهی که توانایی تبدیل جریان DC را به AC داشته باشد، اینورتر نامیده می شود. اینورترهای سه فازی کاربرد بسیار بیشتری در صنعت دارند که در هر نوع از جریان برق، می توان از این اینورتر استفاده کرد. اینورترها در جریان های سه فاز می توانند توان و گشتاور موتور را بسیار کاهش دهند. ظرفیتی که این دستگاه دارند متفاوت بوده و موجب صرفه جویی در جریان برق می شود. در نهایت مطالعه ی مقاله ی جامع ترین معرفی انواع اینورتر برای شما کارآمد و مفید خواهد بود.

5 مورد از مهمترین کاربرد های اینورتر

5 مورد از مهمترین کاربرد های اینورتر

در ادامه به پنج مورد از مهم ترین کاربری ها می پردازیم که وجود اینورتر در آنها واجب و ضروری می باشد. گفتنی است که در مقاله ی “اینورتر چیست؟ +مهمترین کاربردها و خرید” به صورت تخصصی به اینورتر و کاربردهایش پرداخته ایم که به سادگی می توانید مطالعه نمایید. با ما همراه باشید.

  • 1-استفاده از اینورتر برای افزایش کیفیت در روند تولید

یکی از مهم ترین کاربرد اینورتر در صنعت، افزایش کیفیت در روند تولید محصولات است. معمولا کیفیت و راندمان بالای دستگاه، مهم ترین فاکتور برای هر کارخانه و کارگاه تولیدی می باشد. با استفاده از اینورتر، راندمان کار تا حد بسیار زیادی افزایش می یابد.

ممکن است در مراکز تولیدی به دلیل وارد شدن بارهای اضافی به دستگاه، ولتاژ ورودی آن دچار آسیب شود یا حتی در برخی موارد نتوان عیب های یک دستگاه را تشخیص داد. همین امر خسارت بسیار سنگینی را برای افراد به دنبال خواهد داشت. در این مواقع با وجود اینورتر در این دستگاه ها، به راحتی مشکلات قابل حل خواهد بود. یا حتی در برخی موارد دستگاه اینورتر نیز نیازمند به تعمیر خواهد داشت که تعمیر دستگاه اینورتر بسیار مقرون به صرفه و آسان تر از تعمیر و عیب یابی کل دستگاه یک مرکز خواهد بود.

  • 2-کاربرد اینورتر در پمپ های ساختمانی و صنعتی

کاربرد اینورتر

همان طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم، از دیگر کاربرد اینورتر، استفاده آن در پمپ ها و یا موتورهای اتوماسیون صنعتی می باشد. یکی از مهم ترین پمپ هایی که وجود اینورتر در آن بسیار مهم بوده، پمپ آب می باشد. از دلایل استفاده از اینورتر در پمپ های آب می توان به مواردی همچون بهینه سازی مصرف، صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش هزینه نگهداری و … اشاره کرد. مصرف انرژی اضافه با استفاده از اینورتر به طور کامل از بین خواهد رفت.

در قسمتی از پمپ ها، برای کنترل بیشتر، باید از موتورهای الکتریکی استفاده کرد. برای رسیدن به مدیریت بهتر و همچنین راندمان انرژی می توان از دستگاه اینورتر استفاده کرد. اینورتر می تواند تمامی بخش های یک پمپ را همچون ولتاژ، جریان، سرعت و … را به طور کامل کنترل کند. این دستگاه علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، راندمان دستگاه را بیشتر و در نتیجه کیفیت کار بسیار بالا خواهد رفت.

  • 3-استفاده از اینورتر برای هوشمند سازی و برنامه ریزی برای حرکت موتور

از دیگر کاربرد اینورتر این بوده که پس از آنکه اینورتر در دستگاه قرار گرفت، موجب کنترل کل دستگاه می شود که همین امر نوعی هوشمند سازی برای دستگاه به شمار می رود. یکی دیگر از مزایای استفاده از اینورتر این است که از ورود بار اضافه و آسیب های جدی به دستگاه جلوگیری میکند.

اینورتر می تواند دستگاه را به طور کامل کنترل کند و دیگر نیازی به قطع منبع برق برای خاموش و روشن کردن دستگاه نیست. اینورتر می تواند حرکت موتور را کاملا به صورت هوشمندانه کنترل کند و سرعت و جهت حرکت را تغییر بدهد؛ بنابراین عمل اینورتر با هوشمند سازی سیستم ها مرتبط است.

  • 4-کاربرد اینورتر برای طول عمر بیش تر موتور

یکی دیگر از کاربرد اینورتر که در صنعت نقش بسیار مهمی دارد، افزایش طول عمر موتور دستگاه است. استفاده از اینورتر موجب شده تا سرعت موتور به صورت یکنواخت و تدریجی بالا رود. اگر از اینورتر استفاده نشود، موتور به صورت ناگهانی و با سرعت استارت خورده و سرعت موتور نیز به طور ناگهانی بالا می رود. استفاده از اینورتر موجب شده تا تنش مکانیکی و الکتریکی به حداقل برسد و طول عمر موتور نیز تا حد زیادی افزایش پیدا کند.

همچنین اینورتر ها می توانند موتور را طبق الگوی خاصی به کار اندازند تا تنش های مکانیکی و الکتریکی به کمترین حالت برسد. اینورترها با کم کردن تنش های وارده بر موتور، طول عمر موتور را بسیار زیاد می کنند.

بیشترین استفاده از اینورترها هم در پمپ های آبی و پمپ های سانترفیوژ است که با استفاده از اینورتر می توان تا چندین سال از این پمپ ها استفاده نمود. برخی از ماشین های کاغذسازی، بدون حضور اینورتر نیز می توانند به کار خود ادامه دهند.

  • 5-استفاده از اینورتر برای کاهش مصرف انرژی

استفاده از اینورتر برای کاهش مصرف انرژی

یکی از مهم ترین مزایا و کاربرد اینورتر که در ابتدای مقاله هم گفتیم، کاهش مصرف انرژی است. بسیاری از افرادی که صنایع گوناگون فعالیت دارند، امروزه به دنبال راه های اساسی برای کاهش مصرف انرژی با افزایش راندمان تولیدات خود هستند.

اینورتر ها در کاهش مصرف برق و کاهش مصرف انرژی پمپ و موتور ها نقش اساسی دارند. در واقع اینورترها با محاسبه میزان توان و نیرویی که باید به موتور بدهند، میزان برق را کنترل می کنند و همچنین کاهش می دهند.

در این مرحله به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ی اینورتر در کاهش مصرف برق چه نقشی دارد؟ را نیز مطالعه نمایید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب نمایید.

از کجا اینورتر بخریم؟

در این مقاله در خصوص کاربرد اینورتر در صنعت صحبت کردیم. اینورتر در صنایع گوناگون کاربرد مهمی دارد و وجود این دستگاه در صنایع و برای پمپ و موتورها ضروری می باشد. برخی از کاربرد این دستگاه شامل هوشمند سازی و حرکت موتور، افزایش طول عمر موتور و … بوده که به طور کامل در مورد آن ها صحبت کرده ایم.قبل از خرید اینورتر به شما پیشنهاد می کنیم سری به مقاله ی مهم ترین نکات در انتخاب و خرید اینورتر نیز بزنید تا با اطلاعات کافی محصول خود را خریداری نمایید.

در این مسیر مطالعه ی مقاله ی بهترین مارک اینورتر موجود در بازار کدام است؟ نیز برای شما مفید خواهد بود.

شما می توانید با کیفیت ترین اینورتر را در فروشگاه برق شهر تهیه کنید. فروشگاه برق شهر یکی از معتبرترین فروشگاه های تولید اینورتر بوده که با محصولات باکیفتی که دارد، موجب شده که رضایت همه مشتریان را به خود جلب کند. این فروشگاه در لاله زار قرار دارد و علاوه بر فروش آنلاین، فروش حضوری نیز دارد.

کافی است محصول مورد نظر خود را سفارش داده تا در کمترین زمان ممکن برای شما ارسال گردد. همچنین اگر در خصوص خرید هر نوع اینورتری شک داشته باشید یا سوالی در این خصوص داشته باشید، فروشگاه ما با داشتن کادری مجرب راهنمایی های لازم را در خصوص یک خرید با کیفیت و عالی برای شما ارائه خواهند داد. پس بدون هیچ تردیدی می توانید با کیفیت ترین اینورترها را از فروشگاه برق شهر 110 تهیه نمایید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *