نحوه عیب یابی زمانی که اینورتر روشن نمی شود !

گاهی ممکن است اینورترتان روشن نشود و نیازی به تعمیرات تخصصی هم نداشته باشد. در این صورت ابتدا بررسی کنید که علت روشن نشدن اینورتر شما چیست؟ در پایین لیستی از علل روشن نشدن اینورتر را برایتان گفته ایم.

Inverter troubleshooting

مهم ترین دلایل روشن نشدن اینورتر کدامند؟

 1. ابتدا ولتاژ DC را بررسی کنید

اولین علت در روشن نشدن اینورتر دلتاژ DC است. ولتاژ DC در پشت اینورتر قرار دارد ابتدا آن را بررسی کنید. برای اینکه اینورتر به درستی کار کند باید بین 10.5 تا 16 ولت باشد. (برای بررسی می توانید از مولتی متر استفاده کنید). سپس فیوز بین اینورتر و باتری ها را بررسی کنید. و در صورت سوختن فیوز هیچ جریان مستقیمی به اینورتر نمی رسد و عمل بوت انجام نمی شود.

اگر ولتاژ در محدوده ولتاژ DC اینورتر باقی بماند. این امکان را از بین خواهد رفت که مدار ناکارآمد باتری باعث ایجاد مشکل شده باشد. و اگر ولتاژ اینورتر نامنظم است، با ردیابی علت ولتاژ نامنظم و رفع آن، مشکل را حل کنید و سپس مجددا اینورتر را بازیابی کنید.

 1. اتصالات و بازنشانی اینورتر

پس از بررسی ولتاژ DC و به نتیجه نرسیدن به سراغ اتصالات بین باتری و اینورتر بروید و آن را بررسی کنید تا این مشکل برطرف شود

 1. سعی کنید اینورتر را ریست کنید.

برای ریست اینورتر باتری را جدا کنید، 30 دقیقه صبر کنید و سپس دوباره وصل کنید. این کار پردازنده اینورتر را مجددا راه اندازی می کند و هر حالت خطای احتمالی را پاک می کند. باتری را مجددا وصل کنید. اگر باز هم بوت نشد مشکل داخلی اینورتر است. برای دستورالعمل های بیشتر با تیم پشتیبانی فنی برق شهر تماس بگیرید.

 1. حالت ذخیره نیرو

برخی از مشکلات در واقع از ویژگی هایی در اینورتر مانند حالت صرفه جویی در مصرف برق ناشی می شوند. وقتی این ویژگی ها فعال هستند، به اینورتر اجازه می‌دهند تا زمانی که بار کم است خاموش شود. اینورترهای مختلف ابزارهای مختلفی برای فعال کردن این ویژگی ها دارند. برای تعیین اینکه آیا اینورتر شما این ویژگی ها را دارد و چگونه آنها را فعال و غیرفعال می کند، می توانید با بررسی کتابچه راهنمایی که همراه اینورترتان است آن را انجام دهید.

 1. باتری ها

و ممکن است مشکل روشن نشدن اینورتر با باتری ارتباط موثر داشته باشد که در زیر علل آن را ذکر کرده ایم :

 • پایانه های باتری شل هستند.
 • اندازه کابل باتری درست نیست
 • پایانه های باتری خورده یا زنگ زده هستند.
 • باتری ضعیف است.
 • باتری خالی شده است.
 • باتری معیوب است.
 • پایانه های باتری معکوس هستند. ترمینال ها را به درستی وصل کنید.
 • باتری به درستی شارژ نشده است.
 • باتری الکترولیت خود را از دست داده است.

Inverter-troubleshooting

چرا عیب یابی تخصصی اینورتر بسیار مهم است؟

عیب یابی صحیح و سریع مشکلات اینورتر می تواند به عنوان یک عامل اصلی در افزایش عمر دستگاه باشد. با تشخیص و رفع مشکلات به موقع، می توان از اینورتر به طور کامل استفاده کرد و خرابی های ناشی از عدم توجه به مشکلات را جلوگیری کرد.

همچنین در صورت عدم عیب یابی درست و به موقع، ممکن است خرابی های جدی تر در دستگاه رخ دهد که نیاز به تعمیرات پیچیده و هزینه بالایی دارد. با تشخیص و رفع مشکلات به موقع، می توان از هزینه های تعمیر کاست و صرفه جویی چشمگیری در هزینه های سیستم الکتریکی و الکترونیکی داشت.

در نهایت باید بگوییم که اینورتر در سیستم های الکتریکی و الکترونیکی بسیاری استفاده می شود و با خرابی آن، ممکن است دستگاه های دیگر نیز خراب شوند. با عیب یابی و رفع مشکلات به موقع، می توان از حفاظت دستگاه های دیگر در سیستم الکتریکی و الکترونیکی اطمینان حاصل کرد.

بنابراین، عیب یابی تخصصی اینورتر به دلیل تأثیرات مثبتی که بر عمر دستگاه، هزینه های تعمیر، حفاظت از دستگاه های دیگر، بهینه سازی عملکرد سیستم و افزایش امنیت دارد، بسیار مهم و منطقی است.

سخن پایانی

حال تمام علت های مربوط به روشن نشدن اینورتر را بررسی کردید. اگر هیچ یک از اینها کار نکرد، ممکن است یک مشکل داخلی در اینورتر وجود داشته باشد. که در این صورت بر روی لینک تعمیر اینورتر در تهران کلیک کنید و ابتدا دستور العمل ها را مطالعه کنید. آنگاه با متخصصین فنی ما در برق شهر تماس بگیرید تا برای تعمیر اینورتر به شما راهنمایی های لازم را دهند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵
از مجموع ۴ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *